Daily: 11/01/2020

Police Continue to Crackdown on Anti-government Protesters in Minsk

Security forces in the Belarusian capital have detained more than 200 people in the latest anti-government protest fueled by a disputed presidential election 12 weeks ago.Thousands of demonstrators took part Sunday November 1 in marches in Minsk as part of almost daily protests demanding Alyaksandr Lukashenko’s resignation and a new vote.According to a list published by the human rights group Vyasna, nearly all the people detained were taken into custody in Minsk.People argue with policemen during an opposition rally to protest the official presidential election results in Minsk, Belarus, Nov. 1, 2020.Armored vehicles equipped with machine guns were seen in Minsk along with water cannons and other anti-riot equipment, according to AP.It was the 12th consecutive Sunday of marches in Minsk held to keep the pressure on Lukashenko, who has orchestrated a massive crackdown and arrested thousands since authorities declared him the winner of an August 9 election to give him a sixth consecutive term.Most of the country’s opposition leaders have been arrested or forced to leave the country, including presidential candidate Svyatlana Tsikhanouskaya, who has said the vote was rigged in Lukashenko’s favor and considers herself the rightful winner. She left Belarus for Lithuania after the vote amid threats to her and her family.Tsikhanouskaya has urged a “national strike” since October 26 that has been met with security sweeps and more brutal moves against dissenters.The opposition had set a deadline of midnight on October 25 for Lukashenko — who has been president for 26 years — to leave.Lukashenko responded with another show of power, and later met with his new security chiefs on October 30 and threatened “harsh measures” against protesters.Vyashna said about 40 people were detained in Minsk, Hrodna, and other Belarusian cities on October 31.The November 1 rallies coincide with an annual march that commemorates victims of Soviet-era killings with victims buried at Kurapaty, on the outskirts of Minsk.Cell phone coverage was said to be cut off in many areas as estimates suggested dual marches had attracted tens of thousands of people.Belarus partially closed all its land borders to foreigners overnight on October 31-November 1 in a move that prompted speculation the restrictions are politically motivated.The country’s State Border Committee said the border restrictions were to “prevent the spread of infection caused by COVID-19.”Lukashenko has repeatedly accused the opposition and critics of being foreign-backed puppets.He has bolstered forces at Belarus’s western borders, and accused Poland and the Baltic states of trying to destabilize Belarus.

your ad here

«Марш проти терору» і хода до урочища Куропати – правозахисники в Білорусі заявляють про щонайменше 130 затриманих

На акціях протесту у Білорусі 1 листопада силовики затримали щонайменше 130 людей, повідомляє правозахисний центр «Весна». За повідомленнями, більшість затримань – у столиці Мінську, де сьогодні відбувся «Марш проти терору» із ходою до урочища Куропати, місця сталінських розстрілів, куди у неділю рушили кілька тисяч людей. Повідомляється, що поліція стріляла в повітря, було чутно вибухи світло-шумових гранат. У МВС Білорусі підтвердили стрілянину, пославшись на «запобігання заворушень». Попри перешкоди, тисячі людей все ж прорвалися в Куропати. Вони поклали до меморіалу квіти і запалили біля нього свічки.

Як передає Білоруська служба Радіо Свобода, повідомлення про затримання в пербігу недільних маршів надходять і від протестувальників у Гродно, Жодішках, Могильові та Пінську.

Протести в Мінську та інших білоруських містах не вщухають із 9 серпня. Тоді в країні відбулися вибори президента. За даними Центрвиборчкому, перемогу на них здобув Олександр Лукашенко. Опозиція підсумки виборів не визнає і вимагає відставки Лукашенка. Влада відповідає на протести насильством.

2 листопада в Білорусі відзначають День пам’яті предків, «Дзяди». У зв’язку з епідемічною ситуацією багато хто приходить на кладовища 1 листопада, щоб уникнути скупчення людей.

your ad here

Грузія: опозиція анонсує перманентні протести до призначення позачергових виборів

Опозиційні партії Грузії відмовляються визнавати результати парламентських виборів в країні і планують щодня проводити акції протесту до призначення позачергових виборів, заявив лідер партії «Нова Грузія» Георгій Вашадзе на акції протесту 1 листопада у центрі Тбілісі.

Як пережає Грузинська служба Радіо Свобода «Ехо Кавказу», опозиція вважає підсумки голосуванн сфальсифікованими на користь владної «Грузинської мрії». Опоненти влади повідомляють про сотні порушень.

«Кожен день перед парламентом нас буде більше і більше. Те, що сталося вчора, – це не вибори, це не демократія і не Європа. Це мародерство, з яким ми не змиримось. Спільними зусиллями ми доб’ємося того, що результати виборів не будуть визнані, в тому числі з міжнародної точки зору», – заявив Вашадзе.

Опозиціонери планують, що кульмінацією щоденних протестів стане акція 8 листопада. Наступної неділі, о 15:00 опозиція обіцяє зібрати біля парламенту «всю Грузію».

Сьогоднішня акція протесту опозиції почалася на проспекті Руставелі о 16:00 за місцевим часом. На ній зібралися кілька тисяч людей. Повідомляється, що протягом трьох годин автомобільний рух в центрі міста був обмежений. Від будівлі парламенту колона протестувальників в центрі Тбілісі попрямувала до резиденції засновника правлячої партії «Грузинська мрія» Бідзіна Іванішвілі. Учасники акції спробували прорвати кордон поліції, проте в результаті правоохоронці не дали їм можливості наблизитися до бізнес-центру.

Згідно з попередніми даними ЦВК Грузії, в результаті підрахунку 99% голосів виборців на парламентських виборах лідирує «Грузинська мрія», яка набрала 48,1%, блок «ЕНД – Сила в єдності» (27,1%). Опозиційна «Європейська Грузія» – 3,7%. Явка склала 56%.

Спостерігачі від Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) 1 листопада заявили, що вибори були «конкурентними», і «загалом основні свободи були дотримані», втім відзначили фактори, які «знизили довіру громадськості до деяких аспектів процесу». У Transparency International заявили, що голосування було «кроком назад у порівнянні з парламентськими виборами 2016 року».

your ad here

Упродовж дня бойовики на Донбасі не стріляли, біля Водяного ЗСУ зафіксували безпілотник – штаб 

У штабі операції Об’єднаних сил повідомили, що у денні години неділі підтримувані Росією бойовики на Донбасі не відкривали вогонь.

«Зафіксовано одне порушення домовленостей, досягнутих у рамках Тристоронньої контактної групи 22 липня 2020 року. Так, на Приазовׄ’ї, у районі населеного пункту Водяне, задокументовано проліт ворожого БПЛА типу «Квадрокоптер» із перетином лінії розмежування. Засоби радіоелектронної боротьби Об’єднаних сил подавили безпілотник противника, що унеможливило його подальше використання. Упродовж поточної доби обстрілів з боку противника на ділянках відповідальності наших бригад зафіксовано не було. Уздовж лінії розмежування спостерігається тиша», – йдеться в повідомленні штабу у фейсбуці.

Підтримувані Росією угруповання «ДНР» і «ЛНР» даних про ситуацію на фронті не повідомляють.

Раніше повідомлялося, що у зоні бойових дій на Донбасі 31 жовтня російські гібридні сили 1 раз порушили угоду про припинення вогню.

Із 00:01 27 липня на Донбасі набрала чинності чергова домовленість про «повне та всеосяжне припинення вогню».

Унаслідок активізації бойових дій 29 і 30 жовтня на Донбасі загинули двоє українських військових, ще двоє були поранені.

Після цього відбулася позачергова зустріч Тристоронної контактної групи для переговорів про врегулювання на окупованій частині Донбасу. Українська делегація в ТКГ повідомила, що сторони домовилися продовжувати перемир’я.

Збройний конфлікт на Донбасі триває від 2014 року після російської окупації Криму. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці бойовиків. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати хіба що російські «добровольці».

За даними ООН, від квітня 2014-го до 31 липня 2020 року внаслідок збройного конфлікту на Донбасі загинули від 13 100 до 13 300 людей.

your ad here

Зеленський побачив «змову частини старих еліт і олігархів» у рішенні КС

Президент Володимир Зеленський назвав рішення Конституційного суду щодо антикорупційного законодавства «публічним проявом змови частини старих еліт і олігархів проти президента і проти країни». Про це він написав 1 листопада у фейсбуці.

«Тільки слабкий президент і слабка держава – запорука збереження їхнього корупційного способу життя. Інакше вони не вміють. Як там кажуть – на Геловін усі чорти з політичного пекла відкривають свої справжні обличчя. Так співпало. Прізвища чортів ви прекрасно знаєте», – ідеться в повідомленні.

 

Зеленський вважає, що «збереження касти недоторканних» потрібне його «попередникам».

«Конституційний суд, судді якого були призначені старою системою та моїми попередниками, тими самими, які завжди «руку на серце» й сорочку готові рвати за країну, вважають інакше. Всім їм конче потрібне збереження «касти недоторканних», – стверджує президент України.

27 жовтня Конституційний суд України визнав неконституційною статтю 366-1 Кримінального кодексу, яка передбачає покарання за декларування недостовірної інформації. Так само суд скасував низку положень закону про запобігання корупції. Оприлюднивши це рішення 28 жовтня, КСУ пояснював, що антикорупційне законодавство створює передумови для неправомірного впливу на суд.

Національне агентство з питань запобігання корупції заявило, що Конституційний суд діяв у власних інтересах, ухвалюючи рішення. Водночас через рішення КСУ агентство закрило було доступ до державного реєстру електронних декларацій. Ввечері 29 жовтня за рішенням уряду після засідання Ради національної безпеки і оборони доступ відновили.

Українська влада раніше заявляла, що очікує на новий транш Міжнародного валютного фонду до кінця 2020 року. У МВФ назвали систему декларування в Україні «критично важливим кроком уперед у боротьбі з корупцією», який не потрібно скасовувати.

your ad here

Suspect in Attack on Greek Orthodox Priest in Lyon Arrested

French authorities said that a person suspected of firing a hunting gun and seriously wounding a Greek Orthodox priest outside a church in the city of Lyon, France, Saturday, is in police custody.Nikolaos Kakavelaki was closing his church when he was shot twice in the chest at point-blank range and is currently in a serious condition in the hospital, police sources said.Lyon, FranceThe motive for the attack is still unclear, but it comes after a young Tunisian killed three people inside the Notre Dame Basilica in the southern French city of Nice on Thursday and the beheading of a history teacher near Paris earlier last month.Security throughout France remains high after the deadly stabbings at the basilica, while President Emmanuel Macron tried to ease tensions with Muslims in the country.French leaders have termed the incident an Islamist terrorist attack after the perpetrator shouted “Allahu Akbar,” Arabic for “God is great,” as he decapitated a woman and killed two other people.Thursday’s attack followed the beheading of teacher Samuel Paty earlier in October after the republication of cartoons of the Prophet Muhammad by the Paris-based satirical weekly Charlie Hebdo.Macron triggered protests in the Muslim world after the murder of Paty, who showed a cartoon of Muhammad to his class, by saying France would never renounce its right to caricature.On Saturday, though, Macron sounded a more empathetic tone in an interview with Arab broadcaster Al-Jazeera.“I can understand that people could be shocked by the caricatures, but I will never accept that violence can be justified,” Macron said.Meanwhile, French authorities detained a third man for questioning Saturday in connection with the Islamist knife attack at the basilica in Nice.FILE – Police officers stand near Notre Dame church, where a knife attack took place, in Nice, France, Oct. 29, 2020.The man was present during a police search Friday at the home of a second young Tunisian man suspected of being in contact with the attacker.The main suspect, Ibrahim Issaoui, 21, who went through Italy last month en route to France, remains in critical condition in a French hospital after being wounded by police as they arrested him.France, Tunisia and Italy are jointly investigating to determine the motive for his attack, whether he acted alone and whether his act was premeditated.Issaoui was not on Tunisia’s list of suspected militants and was not known to French intelligence services.Tunisian authorities are reportedly investigating whether a group called the Mahdi Organization carried out the Nice attack. The state news agency TAP reported Friday investigators were also trying to determine whether the group exists and said that the probe is based on claims of responsibility on social media. 

your ad here

Britain Coronavirus Cases Surpasses 1 Million  

Britain Sunday became the ninth country with more than 1 million confirmed coronavirus cases. According to data compiled by the Johns Hopkins University Coronavirus Resource Center, as of early Sunday, Britain had 1,014,794 infections and 46,645 deaths. After resisting mounting calls for weeks to impose a national lockdown as COVID-19 cases were rising, British Prime Minister Boris Johnson Saturday joined his counterparts in France, Germany and Belgium in ordering a nationwide shutdown. New national lockdown restrictions will go into effect across England Thursday and last for a month. Wales announced a lockdown last week, and Scottish leaders say the next few days will be critical for Scotland to avoid a lockdown.   However, schools and universities as well as courts are to stay open. The construction industry will also be allowed to operate. There will, however, be no household mixing, and nonessential stores as well as pubs and restaurants are to close. Employers will be asked to encourage their employees to work from home where possible.  Meanwhile, the United States remains the country with the highest number of infections and deaths. As of Sunday morning, the U.S. had 9,127,100 cases of the coronavirus, an increase of nearly 80,000 in 24 hours, and at least 230,566 deaths, with over 850 dead in the last 24 hours. according to Johns Hopkins. The U.S. is followed by India, Brazil, Russia, France, Spain, Argentina, Colombia and the most recent one, Britain, with 1 million or more cases of the coronavirus each. The rising tide of new coronavirus cases worldwide is forcing leaders elsewhere to consider new lockdown measures to contain an increase in infections. In Greece, Prime Minister Kyriakos Mitsotakis said Saturday that bars, cafes, movie theaters and gyms across much of the country would be shut down beginning Tuesday. Most of the affected areas are in northern Greece and in the Athens area.  On Friday, Belgium imposed a partial lockdown aimed at controlling the pandemic that has hit the country harder than any other in the 27-nation European Union, according to the European Center for Disease Prevention and Control. Belgium has a high ratio of infection, 1,600 cases per 100,000 people. In comparison, Spain and Italy have ratios less than a third of that. In addition, hospitals in Belgium have almost reached capacity.  French President Emmanuel Macron announced a nationwide monthlong lockdown, effective Friday, with restaurants, bars, cafes and other nonessential businesses closed. Citizens can leave their homes only for work, shopping and doctor appointments.  German Chancellor Angela Merkel announced a set of similar measures in her own monthlong lockdown, which takes effect Monday. In addition to restaurants and bars, all gyms, theaters and opera houses will be closed under Merkel’s order, while most businesses, shops and hair salons will be allowed to remain open.  Schools in both nations will remain open during their respective lockdowns.  European countries, meanwhile, are calling on the global community to grant the World Health Organization greater authority to independently investigate outbreaks after the pandemic exposed the agency’s deficiencies.    The WHO does not have the authority to independently investigate epidemics, forcing it to rely on countries to approve their lists of suggested experts and to abide by the agendas developed by them.   As of Sunday morning, there were over 46.1 million total coronavirus cases worldwide, including nearly 1.2 million COVID-19 deaths, according to Johns Hopkins statistics.  

your ad here

Білорусь з 1 листопада закрила наземні прикордонні переходи для іноземців

Влада Білорусі оголосила про закриття з 1 листопада наземних прикордонних переходів для іноземних громадян. Причиною цього рішення оголошено епідемію коронавірусної інфекції.

Із заборони є кілька винятків, зокрема, для власників дипломатичних паспортів і тих, хто має в Білорусі посвідку на проживання. Громадянам Росії, яка разом із Білоруссю формує Союзну державу, дозволено проїжджати через Білорусь транзитом, але тільки з ЄС до Росії, а не навпаки.

На іноземців, які прибувають до країни через аеропорт Мінська, обмеження не поширюються.

На відміну від більшості країн Європи, в Білорусі не запроваджувався карантин у зв’язку з поширенням COVID-19, а Олександр Лукашенко неодноразово виступав із твердженнями, що загальнонаціональні обмежувальні заходи непотрібні. Навесні Білорусь кордони не закривала.

У коментарях білоруських чиновників щодо закриття кордонів нічого не говориться про можливий зв’язок цього рішення з протестами, які тривають у країні з початку серпня. Лукашенко раніше стверджував, що Польща і Литва нібито мають агресивні плани, і говорив, що Білорусь «закрила кордон» із цими країнами. Однак фактично кордон залишався відкритим до останнього часу.

Протести в Мінську та інших білоруських містах не вщухають з 9 серпня. Тоді в країні відбулися вибори президента. За даними Центрвиборчкому, перемогу на них здобув Олександр Лукашенко. Опозиція підсумки виборів не визнає і вимагає відставки Лукашенка. Влада відповідає на протести насильством.

На 1 листопада в Мінську призначена чергова масова акція противників Лукашенка під назвою «Марш проти терору». Учасники планують із центру Мінська прийти до урочища Куропати, до меморіалу жертв сталінського терору.

your ad here

У Молдові відбувається голосування на виборах президента

У Молдові 1 листопада відбувається голосування на президентських виборах, які фактично перетворилися на матч-реванш важкої кампанії  2016 року.

Проросійському чинному президентові, засновнику Соціалістичної партії Молдови Ігорю Додону протистоять сім інших кандидатів. Але його головною суперницею, як показують опитування, є Майя Санду, 48-річна прозахідна технократка та колишня прем’єр-міністр, яка очолює Партію дій та солідарності.

Опитування показують, що 45-річного Додона підтримує близько 23 відсотків виборців, а Санду – близько 20 відсотків. Близько 35 відсотків виборців заявили, що ще не визначилися.

У 2016 році Додон переміг Санду в другому турі з перевагою менш ніж 5 відсотків. Із червня до листопада 2019 року Санду працювала прем’єр-міністром, доки Додон не змусив її піти з посади – після того, як вона безуспішно чинила опір його зусиллям зі встановлення контролю над Генеральною прокуратурою.

Обидва штаби провідних кандидатів кампанії звинуватили іншу сторону в отриманні іноземної допомоги та роботі в інтересах іноземних урядів.

Закриття виборчих дільниць заплановано на 21:00 за місцевим часом. Якщо жоден кандидат не отримає більшості, 15 листопада відбудеться другий тур.

your ad here

At Least 39 Dead in Turkey, Greek Islands Earthquake

At least 39 people have been killed and nearly 900 injured by the earthquake that toppled buildings in the Turkish city of İzmir and created sea surges on at least two Greek islands.Rescue teams in Turkey early Sunday morning pulled a man alive from the rubble of a collapsed building. The man, identified as Ahmet Citim, survived for 33 hours under the debris of a residential building that was flattened during the earthquake.Turkish President Recep Tayyip Erdogan visited Izmir on Saturday evening and promised the government would help victims who lost their homes with temporary housing and rent, and start construction of new buildings.The deadly 7.0 earthquake originated from a 250-kilometer fault line off the coast of the Greek island of Samos, streaming across the Aegean Sea that divides Turkey and Greece. Hundreds of aftershocks followed.Just hours after the quake, Greek Prime Minister Kyriakos Mitsotakis placed a rare telephone call to Turkish president to offer his condolences.“Whatever our differences, these are times when people need to stand together,” Mitsotakis posted on Twitter.Erdogan replied in a twin tweet: “That two neighbors show solidarity and support in difficult times is more valuable than many things in life.”The United States has saluted the Greek-Turkish earthquake diplomacy and expressed readiness to help the two NATO countries.”It’s great to see both countries putting their differences aside to help each other during a time of need. The United States also stands ready to assist,” said U.S. national security adviser Robert O’Brien.France also offered assistance to the countries, extending “full solidarity to both Greece and Turkey.”Although Greece and Turkey are both members of NATO, there are perhaps no two allied, neighboring nations whose dealings have been marked with so much conflict and mistrust. Most recently, both sides have been embroiled in a heated energy standoff in the eastern Mediterranean, bringing them to the brink of war during the summer.The European Union and the United States have been working for months in hope of sitting both sides down to negotiate their differences, but to no avail.It remains unclear whether the deadly earthquake can strengthen ties. 

your ad here

Moldovans Vote for President as Pro-Moscow Incumbent Aims for Second Term

Moldovans started to vote in a presidential election Sunday in which the pro-Russian incumbent Igor Dodon is bidding for a second term against former prime minister Maia Sandu, who wants to pull the country closer to the European Union.The election in the nation of 3.5 million, where the West and Russia vie for influence, takes place in the shadow of the coronavirus pandemic that has pushed one of Europe’s poorest countries into a sharp economic downturn.Dodon took power in 2016 after pro-Western political forces became mired in scandals. He has led opinion polls against seven other candidates going into Sunday’s vote but may not win outright, which would lead to a run-off.Sandu, a Harvard-educated former World Bank economist known for her tough stance on corruption, led a short-lived coalition government last year that was brought down by a no-confidence vote within months.If elected, she has promised to secure more financial support from Brussels, while Dodon has pledged to roll out a settlement next year for the breakaway Russian-speaking region of Transdniestria.The EU in 2014 forged a deal on closer trade and political ties with the ex-Soviet republic, which is squeezed between EU member Romania and Ukraine, but became increasingly critical of Chisinau’s track record on reforms.Sandu has received messages of support from German Defense Minister Annegret Kramp-Karrenbauer, a close ally of Chancellor Angela Merkel, and former European Council President Donald Tusk.A group of Dodon’s supporters denounced such support as an attempt to destabilize the country. Sergei Naryshkin, the head of Russia’s SVR Foreign Intelligence Service, last week accused the United States of plotting to instigate mass protests against Dodon as punishment for him fostering good relations with Moscow.Naryshkin similarly accused Washington of fomenting revolution in Belarus, where the Moscow-backed President Alexander Lukashenko has battled months of protests following a contested election.

your ad here

French Police Hunt for Assailant Who Shot, Wounded Orthodox Priest

A Greek Orthodox priest was shot and injured Saturday at a church in the center of the French city of Lyon by an assailant who then fled, a police source and witnesses said.The priest was fired on twice around 4 p.m. (1500 GMT) as he was closing the church, and he was being treated for life-threatening injuries, the source said.Lyon, FranceWitnesses said the church was Greek Orthodox. Another police source said the priest was of Greek nationality and had been able to tell emergency services as they arrived that he had not recognized his assailant.A Greek government official identified the priest as Nikolaos Kakavelakis.There was no indication from French officials that the attack was related to terrorism. The French anti-terrorism prosecutor’s office had not been brought in, as is normal when law enforcement officials suspect a terrorism link, France’s BFMTV broadcaster said.Other attacksThe incident came two days after a man shouting “Allahu Akbar!” (God is greatest) beheaded a woman and killed two other people in a church in Nice.Two weeks ago, a schoolteacher in a Paris suburb was beheaded by an 18-year-old attacker who was apparently incensed by the teacher’s showing of a cartoon of the Prophet Muhammad during a class.While the motive for Saturday’s attack was not known, government ministers had warned that there could be other Islamist militant attacks. President Emmanuel Macron has deployed thousands of soldiers to protect sites such as places of worship and schools.Police search for clues after a priest was shot, Oct.31, 2020, in Lyon, France. A Greek Orthodox priest was shot while he was closing his church.Prime Minister Jean Castex, who was visiting Rouen, said he was heading back to Paris to assess the situation.The Nice attack took place on the day Muslims celebrate the Prophet Muhammad’s birthday. Many Muslims around the world have been angered about France’s defense of the right to publish cartoons depicting the Prophet.A third person has been taken into police custody in connection with that attack, a police source said Saturday. The suspected assailant was shot by police and remained in critical condition in hospital.Macron: Violence unjustifiedMacron took to Arabic language airwaves on Saturday, saying he understood the publication of cartoons depicting the Prophet Muhammad might shock some people but that there was no justification for acts of violence.In an interview with Al Jazeera released Saturday, Macron said his position had been misconstrued. He said he had never supported publication of cartoons seen as insulting by Muslims but had defended the right of free expression.”I understand and I respect the fact that people might be shocked by these caricatures, but I will never accept any justification for acts of violence over these caricatures,” Macron said.The teacher killed on October 16, Samuel Paty, had shown cartoons in class to prompt discussion about free speech.

your ad here

Прем’єр: середня зарплата у вересні зросла до цьогорічного максимуму

Середня зарплата у вересні зросла до цьогорічного максимуму, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль у фейсбуці.

«Середня зарплата в Україні у вересні зросла до максимуму від початку року і склала майже 12 тисяч гривень. У порівнянні з серпнем розмір середньої зарплати збільшився на 5%. Основною причиною зростання зарплат стало підвищення мінімальної ЗП, а також відновлення ділової активності на ринку зайнятості. Збільшення зарплат у вересні сприяло й подальшому зростанню споживання населення», – написав Шмигаль.

За даними Державної служби статистики, середня зарплата у січні 2020 році становила 10 727 гривень.

your ad here

На парламентських виборах лідирує партія «Грузинська мрія» – екзит-поли

На парламентських виборах у Грузії лідирує владна партія «Грузинська мрія – Демократична Грузія», свідчать результати екзит-полів.

Хоча чотири екзит-поли показали суттєво різні результати, вони продемонстрували, що «Грузинська мрія» здобула достатньо голосів, щоб подолати позначку у встановлені законом 40,5 відсотка. Це означає, що політична сила зможе самотужки формувати уряд.

Усі чотири екзит-поли були здійснені на замовлення телеканалів. Опитування для Imedi TV показало, що «Грузинська мрія» набирає 55 відсотків, а головна опозиційна партія «Єдиний національний рух» Міхеїла Саакашвілі – 23 відсотки.

Екзит-пол Mtavari Arkhi TV показав 41 відсоток для «Грузинської мрії» та 33 відсотки для «Єдиний національного руху». Телеканали Formula 1 та Rustavi 2 з посиланням на свої екзит-поли дають «Грузинській мрії» 46 та 51 відсоток відповідно.

У вересні опозиційні партії «Єдиний національний рух» й «Сила в єдності» запропонували експрезиденту Грузії, а нині голові виконавчого комітету Нацради реформ України Міхеїлу Саакашвілі стати кандидатом на посаду прем’єр-міністра від їхніх політичних сил. Він погодився.

У грузинському парламенті 150 місць. 120 з них обираються за партійними списками, ще 30 – в одномандатних округах.

На цьогорічних парламентських виборах у Грузії прохідна планка для партій була зменшена з п’яти до одного відсотка.

 

your ad here

У Берліні запрацював новий аеропорт. Його мали відкрити ще у 2011 році

У столиці Німеччини Берліні 31 жовтня запрацював новий аеропорт.

«Нарешті ми можемо розпочати службу нашого аеропорту. Нарешті», – сказав керівник летовища Енгельберт Луетке Далдруп.

Дату відкриття аеропорту відкладали шість разів. Спочатку аеропорт «Берлін-Бранденбург» мали відкрити в жовтні 2011 року. Найскладніша ситуація відбулася у 2012 році, коли відкриття довелося скасувати за чотири тижні до запланованої дати через проблеми з пожежною безпекою. Згодом в аеропорту виявляли нові дефекти.

На його будівництво витратили шість мільярдів євро – утричі більше, ніж було заплановано.

Перші пасажири прилетіли на двох літаках компаній Easyjet та Lufthansa.

Біля аеропорту в костюмах пінгвінів протестували активісти. Вони привертали увагу до змін клімату, які спричиняє повітряний транспорт.

your ad here

Armenia, Azerbaijan Trade Fresh Accusations of Karabakh Shelling 

Armenia and Azerbaijan once more accused each other of bombing residential areas on Saturday, in defiance of a pact to avoid the deliberate targeting of civilians in and around the mountain enclave of Nagorno-Karabakh.   Shelling was reported by both sides within hours of the latest agreement to defuse the conflict, reached after talks in Geneva between the two countries’ foreign ministers and envoys from France, Russia and the United States.   The agreement with the co-chairs of the OSCE Minsk Group fell short of what would have been a fourth ceasefire since fighting began on Sept. 27. The death toll in the worst fighting in the South Caucasus for more than 25 years has surpassed 1,000 and is possibly much higher.   Nagorno-Karabakh is internationally recognized as part of Azerbaijan but is populated and controlled by ethnic Armenians. About 30,000 people were killed in a 1991-94 war in the region.   The Nagorno-Karabakh Emergency and Rescue Service said the central market in Stepanakert, the enclave’s largest city, had come under fire and that large parts of it had been burned.   Armenia’s defense ministry said several civilians had been wounded in attacks on the city of Shushi, 15 km (9 miles) to the south, while the human rights ombudsman in Nagorno-Karabakh said a civilian in Martuni region had died when a shell hit his home.   Azerbaijan’s defense ministry denied these accusations. It said that the regions of Terter, Aghdam and Aghjabedi had come under artillery fire, as had Gubadli, a town between the enclave and the Iranian border that was taken by Azeri troops this week. Azerbaijan’s recent advances on the battlefield, which also extends to seven surrounding regions, have reduced its incentive to strike a lasting peace deal and complicated international efforts to broker a truce.   The conflict has also brought into sharp focus the increased influence of Turkey, an ally of Azerbaijan, in a former Soviet region considered by Russia to be within its sphere of influence. Russia also has a security alliance with Armenia.  In response to a request by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to outline the extent of Moscow’s support, Russia’s Foreign Ministry said it would provide “all assistance required” should the conflict spill onto “the territory of Armenia” — land that is outside the current conflict zone.   Nagorno-Karabakh’s army says 1,166 of its soldiers have been killed since Sept. 27. Azerbaijan, which does not disclose its military casualties, updated its civilian death toll to 91. Russia has estimated as many as 5,000 deaths on both sides.  

your ad here

Security Remains High in France After Deadly Knife Attack at Church in Nice 

Security throughout France was high Saturday after this week’s deadly stabbings at a church in Nice as President Emmanuel Macron tried to ease tensions in the country. French leaders have termed Thursday’s incident an Islamist terrorist attack after the perpetrator shouted “Allahu Akbar” (God is Greatest) as he decapitated a woman and killed two others in Notre Dame Basilica in Nice. Thursday’s attack followed the beheading of teacher Samuel Paty earlier this month after the republication of the Prophet Muhammad by the Paris-based satirical weekly Charlie Hebdo.  Macron triggered protests in the Muslim world after the murder of Paty, who showed a cartoon of Prophet Muhammad to his class, by saying France would never renounce its right to caricature. On Saturday, though, Macron sounded a more empathetic tone in an interview with Arab broadcaster Al-Jazeera. “I can understand that people could be shocked by the caricatures, but I will never accept that violence can be justified,” Macron said. 
 
Meanwhile, French authorities detained a third man for questioning Saturday in connection with the Islamist knife attack at Notre Dame Basilica in the southern French city of Nice that left three people dead. 
 
The man, a 33-years-old, was present during a police search Friday at the home of a second young Tunisian man suspected of being in contact with the attacker. 
 
France, Tunisia and Italy are jointly investigating to determine the motive of main suspect Ibrahim Issaoui, a 21-year-old Tunisian, and whether he acted alone and whether his act was premeditated. 
 
French police have three people in custody for questioning after they found two telephones on the suspect after the attack. 
 
The first man, age 47, was detained Thursday night after police reviewed surveillance footage and observed the person next to the attacker on the day before the attack. 
 
A second detained subject, 35, suspected of contacting Ibrahim Issaoui, the day before the attack, was arrested Friday. 
 
Macron said earlier in the week he would increase the number of troops deployed to protect schools and churches from 3,000 to 7,000. Indonesian President Joko Widodo, meanwhile, strongly denounced the attacks and remarks Macron made on Oct. 21, when he said Paty “was the victim of a conspiracy of stupidity, hate, lies … hate of the other … hate of what we profoundly are.” “The comments could divide the unity of the world’s religious communities at a time when the world needs unity to curb the COVID-19 pandemic,” Widodo said Saturday during a televised news conference in Jakarta.   Tunisian authorities are reportedly investigating whether a group called the Mahdi Organization carried out the attack. The state news agency TAP reported Friday investigators were also trying to determine whether the group exists and that the probe is based on claims of responsibility on social media.   Issaoui, who transited Italy last month en route to France, remains in critical condition in a French hospital after being wounded by police as they arrested him.   Three people were killed in Thursday’s attack. French anti-terrorism prosecutor Jean-Francois Ricard said a 60-year-old woman was decapitated, and a 55-year-old man, the church sexton, had his throat slit. Forty-four-year-old Brazilian national Simone Barreto Silva was stabbed several times before fleeing to a nearby bistro, where she raised the alarm before succumbing to her wounds.     Issaoui was not on Tunisia’s list of suspected militants and was not known to French intelligence services.   Ricard said Issaoui arrived on the Italian island of Lampedusa on September 20 and traveled to Paris on October 9.   He said Issaoui was carrying a copy of the Quran. The knife used in the attack was found near him and two other knives not used in the attack were found in a bag that belonged to him.   French leaders have termed Thursday’s incident an Islamist terrorist attack and raised the country’s security alert to its highest level.   

your ad here