Daily: 03/30/2019

Judge Scraps Trump Order on Oil Leasing in Arctic, Atlantic

A federal judge in Alaska has overturned U.S. President Donald Trump’s attempt to open vast areas of the Arctic and Atlantic oceans to oil and gas leasing. 

 

The decision issued late Friday by U.S. District Judge Sharon Gleason leaves intact President Barack Obama’s policies putting the Arctic’s Chukchi Sea, part of the Arctic’s Beaufort Sea and a large swath of the Atlantic Ocean off the U.S. East Coast off-limits to oil leasing. 

 

Trump’s attempt to undo Obama’s protections was unlawful and a violation of the federal Outer Continental Shelf Lands Act, Gleason ruled. Presidents have the power under that law to withdraw areas from the national oil and gas leasing program, as Obama did, but only Congress has the power to add areas to the leasing program, she said. 

 

The Obama-imposed leasing prohibitions will remain in effect unless and until revoked by Congress, Gleason said in her ruling. 

 

Trump’s move to put offshore Arctic and Atlantic areas back into play for oil development came in a 2017 executive order that was part of his energy dominance agenda. The order was among a series of actions that jettisoned Obama administration environmental and climate-change initiatives. 

 

Expanded program

The Trump administration has proposed a vastly expanded offshore oil leasing program to start this year. The five-year Trump leasing program would offer two lease sales a year in Arctic waters and at least two lease sales a year in the Atlantic. The Trump plan also calls for several lease sales in remote marine areas off Alaska, like the southern Bering Sea, that are considered to hold negligible potential for oil. 

 

Obama had pulled much of the Arctic off the auction block following a troubled offshore Arctic exploration program pursued by Royal Dutch Shell. Shell spent at least $7 billion trying to explore the Chukchi and part of the Beaufort. The company wrecked one of its drill ships in a grounding and completed only one well to depth. It abandoned the program in 2015 and relinquished its leases.  

Gleason, in a separate case, delivered another decision Friday that blocked the Trump administration’s effort to overturn an Obama-era environmental decision. 

 

Gleason struck down a land trade intended to clear the way for a road to be built though sensitive wetlands in Alaska’s Izembek National Wildlife Refuge. The Obama administration, after a four-year environmental impact statement process, determined that the land trade and road would cause too much harm to the refuge to be justified.

Trump’s then-interior secretary, Ryan Zinke, broke the law when he summarily reversed the Obama policy without addressing the facts found in the previous administration’s study of the issue, Gleason ruled.

your ad here

ГПУ направила до Німеччини запит на екстрадицію фігуранта розслідування «Схем» про масштабну аферу в енергетиці

Генеральна прокуратура України направила до Німеччини запит на екстрадицію екс-голови правління ПрАТ «ХК «Енергомережа» та колишнього народного депутата Дмитра Крючкова – про роль якого в одній з найбільших енергетичних афер останніх років журналісти програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проект Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший») розповіли у фільмі-розслідуванні.

«Орган досудового розслідування запросив видачу К. (Дмитра Крючкова – ред.), найближчим часом сподіваємося на позитивні новини. Але на все свій час, не буду забігати наперед», – заявив заступник генерального прокурора Євген Єнін у відповідь на питання агентства «Інтерфакс», чи є у ГПУ наміри наполягати на екстрадиції Крючкова і чи немає до нього питань  в українських правоохоронних органів у зв’язку з оприлюдненою в ЗМІ інформацією про виведення коштів через його компанію «Енергомережа».

«Схеми» розповіли про те, що Дмитро Крючков разом із соратником президента Ігорем Кононенко, бізнесменами Григорієм та Ігорем Суркісами, а також іншими високопосадовцями ймовірно причетний до схем з виведення сотень мільйонів гривень з декількох українських обленерго. Організація однієї з наймасштабніших афер у сфері енергетики останніх років обговорюється на записах телефонних розмов бізнесмена Дмитра Крючкова, які отримала редакція «Схем». Події охоплюють період весни-літа 2015 року, коли остаточно формується вертикаль влади після революційних подій – а різні напрямки закріплюються за конкретними кураторами та виконавцями.

Для верифікації телефонних розмов, «Схеми» передали зразки американським спеціалістам із Національного центру медіа-експертиз – освітньо-наукового центру Університету Колорадо в Денвері (США, створеного за підтримки Міністерства юстиції Сполучених Штатів Америки). Експертиза всіх надісланих голосів дала позитивний результат. Отримані високі показники вірогідності подібності голосів за шкалою, передбаченою цією методологією.

Дмитро Крючков – колишній народний депутат. Із 2006-го півтора року був у фракції «Блоку Юлії Тимошенко» – працював у комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу. У 2014-му – став керівником приватної компанії «Енергомережа». І вже за рік вона взяла під контроль роботу кількох обленерго.

У 2016 році Крючков був оголошений у розшук, а у квітні 2018-го – затриманий у Німеччині за запитом українських правоохоронців.

Правоохоронці підозрюють Дмитра Крючкова в розкраданні коштів «Запоріжжяобленерго», понад 60 відсотків акцій якого належать державі. Детектив НАБУ Роман Войтюк називає суму заподіяних збитків, яка фігурує в провадженнях: «На даний час Національним бюро розслідуються кримінальні правопорушення, з яких вбачається, що Крючковим, а також іншими особами заподіяно збитків на загальну суму понад 1,4 мільярда гривень».

За словами детектива, бюро також вивчає причетність до схеми Ігоря Кононенка та братів Суркісів, останніх раніше вже викликали на допит. У записах, оприлюднених журналістами, співрозмовники, у тому числі, обговорюють і цю оборудку.

Після виходу розслідування «Схем» депутат Ігор Кононенко заявив, що готує позов на Радіо Свобода до закордонного суду.

У свою чергу, журналісти проекту Радіо Свобода «Схеми» зазначають, що не бояться суду, бо ретельно перевірили наведені у своєму розслідуванні факти. Також редакція повідомляє, що на запит Національного антикорупційного бюро вже передала детективам записи розмов Дмитра Крючкова з Ігорем Кононенком та братами Суркісами – і вони вже долучені до матеріалів офіційного розслідування.

your ad here

Словаки обирають президента, найбільшу підтримку має Зузана Чапутова

У Словаччині проходить друге коло виборів президента країни. За найвищу державну посаду ведуть боротьбу правничка Зузана Чапутова і дипломат Марош Шевчовіч, які за підсумками голосування у першому колі здобули найбільше голосів.

На думку соціологів перемогу у виборах ймовірно здобуде Зузана Чапутова, яка серед співвітчизників має найбільше підтримку. Як повідомляють ЗМІ, Марош Шевчовіч проголосував на виборчій дільниці в Братиславі, натомість Зузана Чапутова – в містечку Пезінок, що на південному заході Словаччини, де проживає зі своїми двома дітьми 

Словацький прем’єр Петер Пеллегріні закликав словаків взяти активну участь у виборах, «щоб майбутній президент отримав найсильніший мандат громадян».

В разі, якщо Чарутова переможе, це буде перша жінка – президент в історії Словаччини.

Виборчі дільниці закриваються о 22:00 за місцевим часом (о 23:00 за Києвом), перші попередні результати голосування будуть відомі близько півночі.

Офіційні підсумки виборів президента Словаччини будуть оголошені Статистичним бюро Словацької республіки вранці в неділю, 31 березня.

your ad here

Заарештованих кримськотатарських активістів розмістять у СІЗО в Ростовської області Росії – омбудсмен

Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що заарештованих кримськотатарських активістів розподілять у 5 СІЗО Ростова-на-Дону та Ростовської області Росії.

«Не просто так для проведення обшуків у мікрорайоні Кам’янка міста Сімферополь було задіяно ростовских ФСБшників. Все завчасно сплановано, в тому числі переміщення. Їх розподілять у п’ять СІЗО Ростовської області. Три слідчих ізолятора розташовані у Ростові, два – у передмісті», – повідомила Денісова у Facebook.

Контрольований Росією суд в столиці Криму Сімферополі 29 березня взяв під арешт до 15 травня 23-х кримських татар за звинуваченням у приналежності до забороненої в Росії і на території анексованого нею Криму організації «Хізб ут-Тахрір». Цьогож дня заарештованих кримських татар вивезли до Росії.

Крім того, російські силовики напередодні затримали 24-го кримськотатарського активіста, який після масових обшуків в анексованому Криму перебував у розшуку.

США та ЄС засудили арешти кримськотатарських активістів і закликали Росію негайно їх звільнити.

Відтоді, як Росія захопила український півострів Крим у 2014 році, російська влада переслідує кримських татар за ймовірну причетність до «Хізб ут-Тахрір». Це глобальна організація, що базується в Лондоні і прагне об’єднати всі мусульманські країни в ісламський халіфат. В Україні вона є легальною.

your ad here

На Львівщині штампом «Вибув» зіпсували 180 бюлетенів – поліція

В управлінні Нацполіції у Львівській області повідомили про відкриття кримінального провадження за фактом псування виборчих бюлетенів штампом «Вибув».

«Голова однієї з дільничних виборчих комісій зіпсувала 180 виборчих бюлетенів, поставивши штамп «Вибув» навпроти прізвища одного з кандидатів на посаду президента України, оскільки вважала, що він «знявся з виборів», – пояснили у Нацполіції.

Згідно з повідомленням, про інцидент який стався 28 березня, у Кам’янко-Бузький відділ поліції повідомили напередодні.

Кримінальне провадження відкрили за статтею про «надання неправдивих відомостей до органу ведення Державного реєстру виборців або фальсифікація виборчих документів». Досудове розслідування триває.

Санкція статті передбачає позбавлення волі від 3 до 7 років з позбавленням права обіймати певні посади.

Напередодні Центральна виборча комісія звернулася до всіх дільничних виборчих комісій з проханням не використовувати штамп «Вибув», бо це автоматично зіпсує цей бланк.

​Сьогодні в Україні «день тиші» перед виборами президента 31 березня. Для перемоги кандидат повинен здобути понад 50 відсотків голосів. Якщо цього не станеться, 21 квітня відбудеться другий тур виборів, у якому зустрінуться два кандидати з найбільшою підтримкою.

your ad here

У суботу на Донбасі поранений 1 український військовослужбовець – Міноборони

З початку поточної доби підтримувані Росією бойовики один раз відкривали вогонь на Донбасі, в результаті чого поранень зазнав український військовослужбовець, повідомили у Міністерстві оборони України.

«О 10:20 противник відкрив вогонь в бік наших позицій на підступах до Авдіївки. Обстріл вівся зі сторони населеного Спартак, і тривав близько двадцяти хвилин», – повідомили у Міноборони.

В угрупованнях «ДНР» та «ЛНР» про обстріли від початку поточної доби не повідомляють.

На засіданні Тристоронньої контактної групи в режимі відеоконференції 7 березня Україна домовилася про оголошення нового режиму тиші на Донбасі з 00:00 8 березня.

Перед цим Тристороння контактна група щодо врегулювання ситуації на Донбасі оголошувала про чергове «безстрокове і стале» припинення вогню, починаючи з півночі 29 грудня 2018 року, з нагоди новорічних і різдвяних свят. Воно було порушене майже відразу після заявленого початку і відтоді, як і всі попередні перемир’я, порушується постійно.

Збройний конфлікт на Донбасі триває від 2014 року після російської окупації Криму. Україна і Захід звинувачують Росію у збройній підтримці бойовиків. Кремль відкидає ці звинувачення і заявляє, що на Донбасі можуть перебувати хіба що російські «добровольці». За даними ООН, станом на кінець грудня 2018 року, за час конфлікту загинули близько 13 тисяч людей, майже 30 тисяч – поранені.

your ad here

In Elections, Turkey’s Opposition Hopes to Capitalize on Erdogan’s Woes

On Sunday Turkey holds critical local elections, with control of the country’s main cities up for grabs. With inflation soaring and recession threatening, the election may pose President Recep Tayyip Erdogan biggest challenge.

A week ahead of Sunday’s polls Erdogan rallied hundreds of thousands in his hometown of Istanbul, in a bid to consolidate his voting base.

Even though Erdogan is not up for election, he is leading the campaign, aware his AK Party’s more than decade-long grip on most of Turkey’s main cities is under threat.

Since Erdogan won Istanbul’s mayorship in 1994, a victory that served as a springboard for him to dominate Turkish politics, the city has been his unassailable power base. However, the latest opinion polls indicate the outcome of Istanbul local elections is too close call.

‘All the poverty’

In Istanbul’s Gungoren district, people line up for state-subsidized food in a small local park, which is overshadowed by a vast, idle construction site.

“I see Gungoren as worse now, then how it once was. Is that right?” said CHP Istanbul mayoral candidate Ekrem Imamoglu, addressing a crowd from the roof of his campaign bus.

“Yes,” shout the people, waving CHP flags.

“All the poverty that a person can experience exists here,” Imamoglu said, “there are no green areas, there is no social life, it is a district that is left deprived of all the richness of life. We will take care of that.”

Gungoren in the past strongly backed Erdogan’s AK Party, but people are angry.

“We are retired people, by the 15th of the month our pension is finished, after that we are hungry,” said Seniye, who wears a religious headscarf.

​Pensioners hurting

There is still strong support for Erdogan by people who believe AKP can still deliver. 

“We are very hopeful about the elections. We just came here to see who is this Imamoglu because our path and choice is solid: We say AK Party,” said one man, who did not want to give his name.

With the Istanbul local election the closest in decades, the outcome could be in the hands of the pro-Kurdish HD Party.

​HDP strategy

Erdogan accuses the HDP of being a terrorist party, claiming it’s linked to the outlawed Kurdish separatist group the PKK, a charge the party denies.

Since the 2015 collapse of peace talks with the PKK, thousands of HDP officials have been arrested, along with elected mayors, parliamentary deputies, and its leaders.

Ahead of the local elections, the HDP says the crackdown has intensified, particularly in western cities.

The growing pressure saw the party, in a surprise move, decide not to contest mayoral elections in Turkey’s main western cities, focusing its efforts in the predominantly Kurdish region.

“This pressure we are facing of arrests means we have to come up with new methods to resist,” said Ertugrul Kurkcu, honorary president of the HDP.

“That is why in the seven main western cities outside the Kurdish region, we are calling on our supporters to vote for the opposition to help voters defeat Tayyip Erdogan,” he said.

He said “our supporters are voting for the opposition not because they like them, but for the strategic reason of defeating Erdogan.”

 

WATCH: Turkey’s Opposition Hopes to Capitalize on Erdogan’s Woes

​Second largest opposition party

The HDP is Turkey’s second largest opposition party and accounts for as much as 10 percent of the vote in Turkey’s main cities. However, it is far from certain that all its party supporters will heed their leadership’s call to back the CHP opposition.

“The HDP’s supporters, there are secular people, liberals and of course in the party, there are conservative, religious, and rightist Kurds,” said professor Baris Doster of Marmara University.

“I think that the liberals, the seculars, the social democrat supporters of HDP, they will vote for the opposition CHP,” he said. “The conservatives, the rightist voters of the HDP, will vote for Erdogan’s party, or they will stay at home.”

The HDP is working hard to persuade its supporters to go to the polls Sunday and vote against Erdogan’s AKP.

“Some supporters were unhappy about the decision not to stand for office,” said Gul Demir HDP’s co-leader of Istanbul’s Kadikoy district.

“However, I believe in this election campaign period we could explain ourselves to our base. In Turkish we have a saying, ‘great minds think alike.’ What is obvious is that we have entered a very heavy fascist system. It feels like the last exit before the bridge.

“If we lose these elections, if we don’t strike a blow to Erdogan, I don’t believe there will be elections in Turkey again,” Demir said.

your ad here

Turkey’s Opposition Hopes to Capitalize on Erdogan’s Woes at Polls

On Sunday, Turkish voters go to the polls in critical local elections, in which control of the country’s main cities are up for grabs. With inflation soaring and the country in recession, this election is set to pose a big challenge for President Recep Tayyip Erdogan’s ruling party. Dorian Jones reports from Istanbul.

your ad here

US Again Calls for China to Stop Crackdown on Uighurs, Religious Groups

The United States is calling on China to stop what it calls its growing oppression of people of faith, noting the detention of a million ethnic Uighur Muslims. VOA’s Diplomatic Correspondent Cindy Saine has the story from the State Department.

your ad here

Chinese-American Businesswoman Accused of Selling Access to Trump

Twenty years ago, Yang Li left northeast China in the prime of her life and crossed the Pacific Ocean borne by her own American dream.

She became an American citizen, founded a spa and massage business in Florida, participated in community activities, attended events where American politicians appeared, and posted on social media photos of herself with U.S. President Donald Trump.

That photo opportunity ignited a media firestorm around Yang amid accusations that she sold Chinese businessmen access to American politicians, actions that may have violated the U.S. campaign finance laws.

Robert Kraft’s arrest

Yang’s name surfaced in the U.S. media March 8. That was days after police in Florida arrested Robert Kraft, the owner of American football’s New England Patriots, on Feb. 22, on allegations that he was soliciting prostitution at the Orchids of Asia Day Spa in Jupiter, Florida. Kraft has pleaded not guilty to the charges.

Yang told NBC News on March 20 that she sold the spa seven years ago.

At the time Kraft was arrested, Yang ran a public relations business that provided opportunities for Chinese businessmen to have access to Trump at his Florida hotel and golf course. Yang’s company, GY US Investments LLC, also helped U.S. firms “expand their brand image in the modern Chinese marketplace.” Although the GY US website is down, the business remains open, according to public records in Palm Beach County.

The Miami Herald reported a trail of campaign donations to Trump funneled by Yang through family, her work, and business associates.

Yang told NBC News she does not know Trump despite the selfie she posted after a Super Bowl football championship party Feb. 3 at Trump’s West Palm Beach golf club.

“I love Americans,” Yang told NBC, adding that she immigrated in 1999 and is now a U.S. citizen. “I love our president. I don’t do anything wrong.”

Suggestions of espionage

But media speculation about her ties to the Chinese government has dogged Yang since the days after Kraft’s arrest, as have suggestions that she may be a spy.

The result is that Democratic leadership in both houses of Congress have asked the FBI to launch criminal and anti-espionage investigations into Yang’s businesses and activities.

Yang, 45, has in turn used the media to say the American institutions she has long cherished are unfairly targeting her. She has scoffed at the spy charges and said she had never been involved with prostitution and did not violate any laws when she brought guests to Trump events.

“I’m a Republican,” she told NBC. “I am Chinese. That’s why the Democrats are investigating me.”

Yang took the English name Cindy, an homage to the American supermodel turned businesswoman, Cindy Crawford.

“I like her,” Yang told NBC News.

Entering the political fray

Yang has worked as a journalist, ran a media company and an art promotion agency, sold medical supplies, and worked in the spa/massage industry long before entering the American political fray.

Through Yang’s lawyer, Voice of America has requested the opportunity to interview Yang. Although no decision has been reached, the invitation remains open.

Yang was active in Chinese political and social circles in South Florida.

Yang served as president of the Florida branch of the Chinese Cheongsam Association, which celebrates the traditional form-fitting Chinese dress, also known as a qipao. On the website of her consulting company, Yang said she was vice president of the Miami branch of the Chinese Association for Science and Technology, USA. The association was established in 2016.

According to Chinese media reports, Yang participated in the local chapter of the Council for the Promotion of the Peaceful Reunification of China (CPPRC), which was founded in 2016. The organization is believed to have close ties to Beijing.

Yang also set up a non-governmental organization, the Women’s Charity Foundation, in 2015.

Suddenly a public figure

Outside southern Florida, Yang wasn’t a public figure until she became national news.

Cliff Zhonggang Li, executive director of the National Committee of Asian American Republicans (Asian GOP) has worked with Yang. 

“Yang Li has tried a lot of business,” he told VOA. “She’s a very energetic and capable person, and I think she’s always on the lookout for new opportunities.”

Li Zhonggang first met Yang at a May 2015 cheongsam association event she had organized. In the midst of founding the Asian GOP, Li Zhonggang pegged Yang as a people person with organizational skills.

“I thought it would be very good if her energy could help us to promote Chinese-American political participation,” Li Zhonggang said.

Yang helped mobilize more than 200 Chinese-Americans to attend a June 15 rally where Jeb Bush announced his candidacy for president. Asian GOP supporters occupied VIP seats as the group made its debut.

Volunteering as fundraiser

At other Republican Party events, Yang met Karyn Turk, who was Mrs. Florida 2016, a conservative commentator and a radio host.

“I found her to be a very friendly person, who did not have English as the first language,” Turk told VOA. “So she was kind of hard to communicate with, but she always seemed to be very friendly with a smile on her face.”

Li Zhonggang said that after the Bush rally, Yang volunteered to be a fundraiser for the Asian GOP and act as an outreach director for its Florida chapter.

Now Karyn Turk, and her husband, Evan Turk, are respectively Yang’s spokesperson and lawyer, helping Yang deal with what Karyn Turk calls “another media hype.” Li Zhonggang believes that a media “witch hunt” targeting Trump ensnared an innocent Yang.

The Turks and others who know Yang told VOA she has become caught in a web of negative exposure and false speculation. American political insiders say it’s not difficult to make contact with Trump, or other politicians, and that people who are politically active or who make donations, often have opportunities to meet high-ranking officials.

However, Li Zhonggang, of the Asian GOP, said some Chinese-Americans use photo ops with political figures to improve their visibility in the community as a way of making money for themselves.

Amid the publicity, Li Zhonggang’s organization has severed ties with Yang. He said that this is not because Yang did anything wrong, but because his organization was overwhelmed by the media “bombardment.”

​Investigation sought

Democratic leaders, including House Speaker Nancy Pelosi and Senate Minority Leader Chuck Schumer, asked FBI Director Christopher Wray last week to launch a criminal and counterintelligence investigation into Yang.

In a letter, House Democrats such as Adam Schiff, chairman of the House Intelligence Committee, wrote: “Ms. Yang’s activities may only be those of an unscrupulous actor allegedly selling access to politicians for profit, her activities also could permit adversary governments or their agents access to these same politicians to acquire potential material for blackmail or other even more nefarious purposes.”

The FBI has not commented.

Yang’s attorney, Evan Turk, said his client’s reputation had been damaged and she is another Trump supporter who’s become a media casualty.

Yang said that after the exposure, she couldn’t eat or sleep well and lost 15 pounds because, she told NBC News, “I’m so scared.”

your ad here

Радник Трампа застеріг інші країни від військової підтримки Мадуро

Радник президента США з національної безпеки Джон Болтон попередив 29 березня, що дії російської влади і режиму Мадуро можуть спричинити дестабілізацію обстановки в регіоні, де розташована Венесуела. Про це повідомляє «Голос Америки».

Болтон заявив, що адміністрація Білого дому засуджує використання Ніколасом Мадуро іноземної військової сили в спробі утриматися при владі. За словами радника президента США, йдеться про прибуття російських військовослужбовців і російських військових вантажів до Венесуели.

Використання режимом Мадуро військової допомоги призведе до подальших репресій проти народу Венесуели та сприятиме наростанню економічної кризи, наголосив Джон Болтон. Він закликав армію Венесуели виконувати конституційні обов’язки щодо захисту громадян своєї країни.

Радник Трампа вказав: «Ми рішуче застерігаємо сили, що знаходяться за межами Західної півкулі, від розгортання військових засобів у Венесуелі або в інших частинах регіону з метою… розширення військових операцій. Ми розглядаємо такі провокаційні дії як пряму загрозу… миру і безпеці в регіоні».

Москва заявляє, що прибуття російських військових у Венесуелу не є загрозою ні для кого. «Росія не змінює баланс сил у регіоні, Росія нікому не погрожує», – сказала 28 березня речниця МЗС Росії Марія Захарова.

У Вашингтоні раніше назвали появу російських військових у Венесуелі «небажаною провокацією». Президент США Дональд Трамп заявив, що Росія повинна «забратися» з Венесуели.

24 березня в столицю Венесуели Каракас прибули два літаки Міністерства оборони Росії. За інформацією ЗМІ, цими літаками до Венесуели були доставлені до сотні російських військових, у тому числі начальник генштабу Сухопутних сил, і близько 35 тонн вантажу. Тоді про цілі прибуття росіян не повідомляли.

26 березня агентство Reuters повідомило, що серед російських військових, перекинутих до Венесуели, є фахівці сил спеціального призначення, зокрема з кібербезпеки.

Захарова в той день заявила, що перебування російських фахівців у країні регулюється угодою про військово-технічне співробітництво, яке Москва і Каракас підписали в 2001 році.

У Венесуелі триває політична криза. США підтримують Хуана Гуайдо, а Росія вважає легітимним президентом Ніколаса Мадуро.

your ad here